16512

صفحه ی جدید

صدور مجوز فارم (مزرعه ارز دیجیتال)

بعد از مدت ها انتظار بالاخره امکان دریافت مجوز برای راه اندازی فارم ارزهای دیجیتال امکان پذیر شد.اما گویا برخلاف صنایع دیگر این مجوز بسیار سریعتر و آسان تر از سایر مجوزها داده میشود و در واقع هفت خان معروف گرفتن جواز برای این صنعت کاملاً حذف شده است!

پس از اعلام تعرفه ی برق توسط وزرات نیرو تقریباً بیشتر ماینرها نا امید شده بودند و بیم آن میرفت امکان دریافت مجوز هم همانند تعرفه ی برق کاری دشوار و غیرممکن باشد اما افرادی که موفق به دریافت جواز تاسیس شده اند در کمال ناباوری گزارش داده اند براحتی و بدون هیچگونه مشکلی این کار را در کمتر 3-4 ساعت به اتمام رسانده اند!

همچنین قول هایی نیز داده شده که تعرفه ی برق نیز در آینده ی نزدیک به گونه ای تعیین گردد تا این صنعت نوپا بتواند خود را بازیابی کند. در این گزارش میتوانید با جزئیات بیشتری از این اتفاق مهم آشنا شوید.

صدور اولین مجوز استخراج ارز دیجیتال

همه چیز از این خبر شروع شد:

نخستین مجوز استخراج رمز ارز در آذربایجان غربی صادر شد

به گزارش فارس ، رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان صبح امروز ‌در گفتگویی با خبرنگاران گفت: با صدور اولین جواز استخراج رمزارزها در آذربایجان‌غربی، دوره‌های آموزشی تخصصی و کاربردی آشنایی با فعالیت استخراج رمزارزها، برگزار می شود.

غلامرضا بابایی امروز در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری فارس در ارومیه، اظهار کرد: با توجه به اهمییت رمز ارزهای دیجیتالی، وزارت صنعت، معدن و تجارت به منظور قانونمند کردن فعالیت‌های این حوزه با تدوین دستورالعملی، صدور جواز تاسیس و بهره‌برداری برای استخراج رمز ارزها را آغاز و زمینه نهادینه و قانونمندشدن این فعالیت را فراهم‌کرد.

بابایی در ادامه به تاریخچه پیدایش رمز ارزها پرداخت و گفت: حضور رمز ارزها حدوداً 10 سال پیش با ارزی به نام بیت‌کوین آغاز شد. استقبال جهانی گسترده از این نوع ارز سبب ایجاد انواع گوناگونی از رمز ارزها شد که برخی از آنها موفق بودند و مورد استقبال قرار گرفتند و بسیاری از آنها از گردونه رقابت خارج شده‌اند.

وی در ادامه افزود: در کشور ما نیز همراه با حرکت جهانی، رمز ارزها جایگاه پرمخاطبی به خود اختصاص داده‌است که ایجاد سایت‌های اطلاع‌رسانی گوناگون در حوزه رمزارزها، ایجاد صرافی‌ها و فروشگاه‌های ایرانی برای تبادل رمزارزها، موید گرایش به فناوری بلاکچین وایجاد مزارع و فعالیت‌های پرشتاب ماینینگ و شکل‌گیری رمزارز ملی از سوی بانک مرکزی، همپای رمزارزهای خاص برای کاربردهای آموزشی بازگو‌کننده این نکته است که رمزارزها یکی از زمینه‌های مورد علاقه مردم در فضای مجازی کشور محسوب می‌شود.

رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان‌غربی اضافه کرد: بلاکچین یک فناوری تحول‌گرا است که موضوع مهمی در دنیا به شمار می‌رود و همان طور که در دنیا مورد توجه قرار گرفته، در کشور نمی‌توان نسبت به آن بی‌توجه بود و باید به بلاکچین توسط بخش دولتی و خصوصی توجه می شد که در این مورد وزارت صنعت، معدن و تجارت به فناوری بلاکچین و ارزهای رمزنگار نگاه مثبتی دارد اما باید در چهار چوب قانون و مقررات، برای این فناوری زیرساخت‌های لازم ایجاد شود که در این راستا با تدوین و ابلاغ دستور العمل صدور جواز تاسیس و پروانه بهره برداری برای فعالیت استخراج رمز ارز گامی مهم در جهت تعامل و نهادینه کردن قانونمند بستر فضای کسب و کار را فراهم نمود.

بابایی در پایان افزود: «سازمان صمت ضمن آماده سازی زمینه صدور مجوزهای صنعتی رمز ارزها و ارائه خدمات تخصصی و کارشناسی به متقاضیان، اولین جواز تأسیس فعالیت استخراج رمز ارز کشور را در شهرک صنعتی استان صادر کرده و با توجه به اهمیت موضوع، در نظر دارد، دوره‌های آموزشی تخصصی و کاربردی آشنایی با فعالیت استخراج رمزارزها را برگزار کند».

روند دریافت جواز تاسیس فارم

تا چند ماه پیش تولید بیت‌کوین و امثال رمز ارزها، فعالیت غیرقانونی و قاچاق محسوب می‌شد، اما از 28 آبان تولید رمز ارز قانونی شد. به اذعان فعالان صنعتی و مسئولان وزارت صمت، حضور و سرمایه‌گذاری در تولید رمز ارزها بسیار سهل است و قانونی دست و پا گیر ندارد. متقاضیان ورود به رمز ارزها در 4 گام می‌توانند درخواست خود را ثبت کنند.

هنوز یک نکته در تولید ارز دیجیتال وجود دارد، آنهایی که قبل از 28 آبان در تولید بیت‌کوین و رمز ارزها فعالیت داشتند، اکنون مجاز به گرفتن مجوز نیستند. البته وزارت صمت اعتقاد دارد که به این گروه هم می‌توان مجوز داد اما نهادهای نظارتی مخالف هستند و می‌گویند ماینرهایی (دستگاهی که ارز دیجیتال استخراج می‌کند) که وارد شده و مورد استفاده قرار گرفته قاچاق است. رایزنی‌ها برای رسمیت دادن به این گروه ادامه دارد، ولی گویا نتیجه‌ای نداشته است. روزنامه ایران در پی پیگیری‌های متعددی که متقاضیان بیت‌کوین انجام دادند، سراغ وزارت صنعت، معدن و تجارت رفت و آخرین رویدادهایی را که در تولید بیت‌کوین در کشور در حال رخ دادن است، پرس و جو کرد. اولین خبر این است که از ابتدای صدور مجوز یعنی 28 آبان تا 7 دی ماه 425 درخواست ثبت شده که برای 118 نفر جواز (هیچ محدودیتی برای صدور مجوز وجود ندارد) صادر شده است. این جوازها عمر شش ماهه دارند و تا شش ماه دیگر (12 ماهه) بعد هم قابل تمدید است. در این مدت متقاضیان ورود به ارز دیجیتال باید تکلیف سرمایه‌گذاری خود را مشخص کنند تا به آنها پروانه بهره‌برداری داده شود. اگر فردی در مدت 12 ماه نتواند از این مرحله عبور کند، جواز صادره باطل می‌شود. متقاضیان زمانی که جواز می‌گیرند باید تکلیف زمین(محلی که قرار است ماینرها در آن مستقر شود)، ماینر، برق و سایر بخش‌ها را مشخص کنند تا پروانه بهره‌برداری را دریافت کنند.

4 گام ثبت‌نام برای مجوز فارم

چگونه می‌توان برای تولید رمز ارزها مجوز گرفت؟ اگر قصد دارید در این بخش ورود کنید، برای اولین گام وارد سایت بهین یاب شوید و گزینه صدور جواز تأسیس رمز ارز، را انتخاب کنید. در این مرحله با وارد کردن نام کاربری و رمز عبوری که از قبل گرفتید می‌توانید محل استخراج رمز ارز، ظرفیت پردازش ماینر (پروسس بر ثانیه است) و نوع سرمایه‌گذاری (ایجادی یا توسعه‌ای) را مشخص کنید. در گام 2 مشخصات عمومی آمده است. در این مرحله باید مشخصات زمین، هزینه تقریبی سالانه نفت، گاز، برق و آب را متقاضی اعلام کند. گام سوم مشخصات سرمایه‌گذاری است. در این مرحله وارد کردن نام دستگاه، تعداد مورد نیاز ماینر، قیمت هر دستگاه و حقوق گمرکی باید درج شود. گام آخر نحوه اجرا است.

در این مرحله پیش‌بینی مدت اجرای طرح آمده است که به‌صورت تقریبی متقاضی باید اعلام کند. کسانی که مختصات کاری‌شان مشخص باشد با پر کردن باکس‌های خالی می‌توانند در کمتر از 3 ساعت مجوز بگیرند. برخی‌ها هم بیشترین زمانی که منتظر ماندند تا 4 روز بوده است. کسانی که نتوانند به سؤالات سایت بهین یاب پاسخ دهند یا جواب هایشان ناقص بوده است، هیچ جوابی دریافت نمی‌کنند.

250 کیلووات حداقل ظرفیت مجاز

آنگونه که از دفتر امور طرح‌ها و تأمین مالی وزارت صمت پرس و جو کردیم، میزان برق مصرفی دستگاه‌های ماینر اگر کمتر از 250 کیلووات (حد صنعتی شدن) باشد، به متقاضی جواز داده می‌شود اما اگر کمتر از عدد یاد شده باشد، مجوزی صادر نمی‌شود.

هر ماینر با توجه به مدلی که دارد، توان مصرفی آن متفاوت است. به‌عنوان مثال دستگاه S9 شرکت بیت مین ،  که جزو ماینرهای قدیمی است 1350 وات مصرف برق دارد، که یک تولید‌کننده ارز دیجیتال برای آنکه بتواند فعالیت خود را شروع کند باید حداقل 170 ماینر تعمیراری کند اما در سری‌های جدید مانند اس 17 با 115 ماینر می‌توان سراغ رمز ارزها رفت.

کاملاً قانونی است

سعید زرندی، معاون طرح و برنامه وزارت صمت می‌گوید: دستورالعمل صدور مجوز برای رمز ارزها از 28 آبان ماه به تمام استان‌ها ابلاغ شده است و عملاً از این زمان، فرآیند تولید ارز دیجیتال رسمیت پیدا کرده است.

فعلاً منتظر باشید

او درباره اینکه کسانی‌ که قبل از 28 آبان ماه وارد تولید بیت‌کوین شدند، اکنون مشمول قانون می‌شوند یا خیر، عنوان کرد: در این حوزه دو مشکل بزرگ وجود دارد. یک آنکه ماینر و دستگاه‌هایی که تولیدکنندگان ارز دیجیتال وارد کردند، استاندارد نیست. دومین مسأله که اهمیت بسزایی دارد این است که ماینرها از مبادی رسمی وارد کشور نشده است. پیگیری‌های متعددی در حال انجام است تا راهی برای رسمیت یافتن فعالیت آنها پیدا شود. زرندی با بیان اینکه آمار دقیقی از فعالان تولید رمز ارزها وجود ندارد، می‌گوید:از آنجا که فعالیت آنها رسمیت پیدا نکرده است، نمی‌تواند عدد دقیقی از مزرعه‌های فعال در تولید ارز دیجیتال را عنوان کرد.

امکانات داشته باشید نیاز به مجوز هم نیست!

معاون طرح و برنامه وزارت صمت ادامه داد که ثبت‌نام و دریافت مجوز برای تولید ارز دیجیتال بسیار ساده است و متقاضیان به راحتی می‌توانند در این حوزه ورود کنند. کسانی که امکانات تولید ارز دیجیتال (یعنی برق و زمین) داشته باشند، دیگر نیازی به گرفتن جواز ندارند وبه صورت مستقیم پروانه بهره‌برداری دریافت می‌کنند.

تولید رمز ارز سود دارد؟

خیلی‌ها با خواندن این مطلب و سهل بودن گرفتن مجوز می‌پرسند، تولید رمز ارز صرفه اقتصادی دارد؟ آنگونه که کارشناسان و اهالی فن این حوزه بیان می‌کنند، تولید ارز دیجیتال صرفه اقتصادی زیادی دارد. اما در عین اینکه با صرفه است، بسیار پرریسک است. اگر نمودارهای جهانی بیت‌کوین را رصد کنید می‌بینید که در یک مقطع زمانی ارزش آن به 20 هزار دلار رسید و در مقطعی کاهش آن تا 7 هزار دلار و حتی پایین‌تر هم دیده شد.

تعرفه برق بیت‌کوین چقدر است؟

برای اینکه در تولید ارز دیجیتال به سود برسید، باید ماینرهای زیادی را تعمیراری کنید. در این صورت ضمن اینکه تولید رمز ارز افزایش پیدا می‌کند از تخفیف‌هایی که وزارت نیرو می‌دهد، می‌توان استفاده کرد. در حال حاضر هزینه برق برای 8 ماه خنک سال 370 تومان است و برای 4 ماه گرم سال این هزینه 965 تومان مصوب شده است. این اعداد برای فعالان ارز دیجیتال بالا است. از این‌رو اگر تعداد دستگاه‌های ماینر افزایش پیدا کند، یعنی مصرف برق بیشتر شود(مصرف برق بین 230 تا 400 کیلو ولت)، وزارت نیرو تخفیف 20درصدی به تولیدکنندگان ارز دیجیتال می‌دهد.

کاهش قیمت برق بزودی؟

آنگونه که معاون طرح و برنامه وزارت صمت گفته است این وزارتخانه در حال پیگیری کاهش تعرفه برق است تا تولید ارز دیجیتال برای متقاضیان این حوزه به صرفه شود. در این میان ضروری است ماینرهای قدیمی اسقاط و ماینرهای جدید و استاندارد، وارد چرخه تولید شود.

3 محل استقرار ماینرها

در این میان متقاضیان ارز دیجیتال در کجاها می‌توانند حضور پیدا کنند؟ آنگونه که از دفتر امور طرح‌ها و تأمین مالی وزارت صمت پرسیدیم برای تولیدکنندگان رمز ارزها سه محل دیده شده یک؛ شهرک‌ها و نواحی صنعتی، دو؛ مناطق ویژه و آزاد و سه؛ نیروگاه‌ها است.

ماینر ارزان بتعمیر

ماینر را از کجا می‌توان تعمیر؟ معاون طرح و برنامه وزارت صمت عنوان می‌کند که ثبت سفارش برای واردات ماینرها توسط شرکت های واردکنند و فعال در این حوزه آغاز شده است، اکثر ماینرها از چین وارد می‌شود. از این‌رو افرادی که می‌خواهند در این بخش ورود کنند، می‌توانند ماینرهای قانونی با برگه سبز و ارزان بخرند.

نتیجه گیری :

به نظر میرسید فصل جدیدی برای فعالان ارز دیجیتال آغاز شده و بعد از اخبار نگران کننده و برخوردهای قهرآمیز با این حوزه ، بزودی شاهد فعالیت بدون مشکل و دغدغه برای این بخش از فعالین خواهیم بود.البته مهمترین بخش که تعرفه ی بالای برق میباشد را نباید فراموش کرد ، اما میتوان امید داشت مسئولین امر با راه اندازی رسمی این بخش ، بالاخره به نظر کارشناسان اهمیت داده و قیمت به صرفه ای را انتخاب نمایند تا در این شرایط کشور بتوان اثرات تحریم را در بخش هایی ، هرچند کوچک، کاهش داد.